Aircheck: Kako da naučite svoj tim u programu da bude uspešan

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

20. 01. 2015

Aircheck: Kako da naučite svoj tim u programu da bude uspešan

Aircheck za voditelje je isto što i treninzi za igrače bejzbola. Ali kako na pravi način naučiti voditelje da podignu svoj nivo igre?

Pratili smo sedam navika izuzetno uspešnih voditelja i evo 10 saveta za aircheck za programske direktore kako bi usavršili voditelje koji promašuju cilj i pomogli im da poboljšaju igru. 

1. Redovno trenirajte s voditeljima

Konstruktivna kritika će motivisati vaše voditelje i popraviti njihove emisije i vašu stanicu. Trenutni nivo vašeg talentovanog voditelja i uticaj na rejtinge određuje učestalost sastanaka. Možda ćete s vašim voditeljem noćnog vikend programa želeti da se vidite makar jednom mesečno, a s voditeljima jutarnjeg programa radnim danima makar jednom nedeljno. Odaberite vreme koje odgovara i vama i voditelju i držite se tog termina (jer bi vaš talentovani voditelj mogao da se oseti potcenjenim ukoliko otkažete). Nikada ne kritikujte voditelja neposredno pre ili posle smene. Nemojte da ga zovete ili šaljete poruke dok je u programu. Stavite sve na spisak za vaš sledeći redovni sastanak (ili mu to diskretno recite posle emisije). Zlatno pravilo: ako vam se nešto ne sviđa, navedite konkretan primer, objasnite zašto želite da to bude drugačije i predložite kako to da uradi. Da biste probili led, pomenite nešto što vam se svidelo u njegovoj ili njenoj emisiji (i objasnite zašto). 

2. Neka aircheck seanse budu interaktivne

Umesto da samo vi pričate, bolje je da postavljate mnogo pitanja i slušate ono što vaš voditelj ima da kaže kako biste ga bolje razumeli pre nego što mu odgovorite. Možete da pitate stvari tipa: šta si želeo da postigneš? Zašto si to tako rekao? Šta misliš o postignutom rezultatu? Kako si to mogao da uradiš (još) bolje? Šta ti je potrebno da bi tvoja emisija bila (još) bolja? Podstaknite diskusiju i budite otvoreni za različita mišljenja. 

3. Vršite obuke samo jedan na jedan

Hvalite javno, kritikujte privatno. Kreativni ljudi su vrlo ranjivi kada se njihov rad stavlja pod mikroskop. Da biste uspostavili odnos poverenja sa voditeljima, neka aircheck seanse (i sve što kažete na tim sastancima) bude privatno i bez smetnji. Timski sastanci imaju pozitivnu i motivacionu atmosferu, kritike voditelja su za sastanke jedan na jedan. Napravite prijateljsku, ne preteću atmosferu – i budite trener, ne pandur. Recite ljudima šta bi trebalo da rade, ne šta ne bi trebalo i budite jasni u komentarima onoga što oni rade, ne onoga ko su oni. Istraživanja tipa šta slušaoci misle o voditelju ne bi trebalo da podelite s njima direktno (osim ukoliko je to mišljenje pozitivno) kako bi voditelji zadržali samopouzdanje i kreativnost. Budite dosledni u svojim kritikama; nemojte jednog dana reći da vam se nešto sviđa, a da sutra promenite mišljenje. I poštujte svoj tim. Izbegavajte sukobe ega između programskog direktora i voditelja kao što su u Private parts filmu o Hauardu Sternu. J Najvažnije - neka vaši voditelji osete da ih cenite i podržavate.

Aircheck seanse i dopisi posle njih treba da budu ohrabrujući i konstruktivni za talente. 

4. Organizujte obuku za novajlije

Vaši voditelji mogu dobro da rade samo ako znaju šta očekujete od njih. Potrebna vam je jasna vizija i veština u komunikaciji s ljudima da biste to objasnili timu. Kada zaposlite nove voditelje koji ne poznaju vašu stanicu tako dobro ili imaju manje radijskog iskustva, zakažite dodatne početne sastanke o formatu stanice i osnovnim informacijama kako bi bili u toku. Podaci o formatu stanice mogu da uključuju vašu ciljnu grupu, vrednosti koje vaš brend neguje, programsku satnicu i imidž koji želite da imate u programu. Osnovne informacije mogu da podrazumevaju obraćanje samo jednoj osobi, ulazak i izlazak iz segmenta s imenom stanice, pričanje o samo jednoj temi tokom segmenta i korišćenje metoda merenja slušanosti kao prednosti stanice. Pitajte ih kakve su povratne informacije dobijali (i šta su naučili) pre nego što su došli na vašu stanicu, da biste videli da li vuku neka stara iskustva kojih treba da se reše pre nego što krenu na ovo novo putovanje.

5. Balansirajte pozitivne i negativne komentare

Nasumično izaberite neku skorašnju emisiju i preslušajte je zajedno s voditeljem. Segment po segment, pohvalite pozitivne elemente i spomenite moguća poboljšanja. Fokusirajte se na suštinu i ne zaboravite da postavite puno pitanja. Hvatajte beleške i posle ih sumirajte u dopisu, u kojem ćete prvo navesti 3 ili više dobrih stvari i 3 cilja koja je moguće postići da bi se poboljšalo izvođenje u programu pre sledećeg aircheck sastanka (uključite datum i vreme kada će se održati).

6. Proverite da li su vaše kritike prihvaćene i primenjene

Tokom ovog drugog sastanka pozovite voditelja da sedne u vašu PD fotelju i pustite snimak. On ili ona će se osećati opuštenije i osećaće da se odnosite prema njemu kao da ste jednaki. Prve minute možete da iskoristite za razgovor o tome šta su uradili da bi poboljšali one tri stavke koje ste naveli na prošlom sastanku i zatim poslušajte rezultate na ovom aircheck-u slučajno izabrane emisije od proteklih nekoliko dana. Ukoliko je jedan od ciljeva bio „vizuelnije izražavanje“ potražite momente u kojima možete da vidite sliku, oslikanu rečima. Pohvalite voditelja na napretku. Dok slušate, oboje možete da hvatate beleške (fokusirani na tri oblasti koje treba poboljšati) i zatim ih uporedite. Ili možete unapred da preslušate emisiju da uštedite vreme za konkretnu obuku, a da vam snimak bude pri ruci kako biste mogli da objasnite na primeru. Za svako ostvareno poboljšanje, trebalo bi definisati sledeću oblast koju treba popraviti, kako bi vaš voditelj uvek ima 3 stvari na kojima treba da radi do sledećeg sastanka. To je sjajan način da voditelje uvek držite motivisanim.

7. Uključite seanse s najvećim hitovima

Za treći sastanak dopustite voditelju da odabere svojih 10 najboljih segmenata od prethodnog sastanka do ovog. Puštajte ih jedan po jedan i razgovarajte o tome šta čini stvarno sjajne segmente jakim (i manje sjajne segmente slabim). Slušajte i šta gosti u studiju ili slušaoci koji se javljaju telefonom imaju da kažu. Ne mora uvek da bude do voditelja, jer odabir određenih slušalaca ili postavljanje specifičnih pitanja takođe može da napravi razliku. Definišite sastojke fantastičnih segmenata, i isplanirajte kako da uključite otkriveni koncept uspeha u svaki segment. Razgovarajte o naglašavanju jakih strana i savladavanju ili smanjivanju slabosti. To je sjajna prilika da se postave dugoročni ciljevi i da se odabere sjajan materijal za montažu radijskih promo džinglova, TV spotova ili marketinške prezentacije za emisiju ili stanicu.

8. Analizirajte eksterne talente

Neka svaki četvrti aircheck satanak bude zabavan! Slušajte emisiju direktnih konkurenata na tržištu (u istom terminu) ili stanice na drugom tržištu (s istim formatom). Fokusirajte se na ono što tog voditelja čini jakim konkurentom ili dobrim uzorom. Slušanje drugih je veoma inspirativno. Iskoristite priliku da dođete do novih ideja za emisiju (i za stanicu) zajedno. To je sjajan način da se razvije međusobno razumevanje između vas i voditelja.

9. Radite na konstantnom razvijanju

Takođe razgovarajte s voditeljima o njihovim reperima. U smislu sadržaja, da li svaka emisija ostvaruje cilj svakog dana? Da li se uklapa sa ciljnom grupom i imidžom brenda? Šta je dobro prihvaćeno? Šta bi trebalo prilagoditi ili izbaciti? Budite pažljivi sa slušaocima koji vas zovu ili vam pišu primedbe (jer oni obično ne predstavljaju prosečnu publiku) i uradite pouzdano istraživanje pre nego što prenaglite sa zaključcima. Dajte svojim ljudima priliku da uče na principu pokušaja i greške. Ako nikada ne dobijate primedbe, to znači da postoji potencijal da se napravi uzbudljiviji radio. Bolje je da imate talentovane pojedince koji pomeraju granice i povremeno krše pravila nego ljude koje vi morate da gurate. Potražite pojedince koji se izdvajaju iz mase.

10. Kako da radite sa zvezdama

Svako ima koristi od toga da ga uči neko koga poštuje i kome veruje. Ako slušaju u prisustvu još nekoga, voditelji će ocenjivati i celokupnu emisiju (sa slušaocima, gostima, drugim voditeljima itd.) a ne samo sopstveno izvođenje. Ali zamislite da ste PD Hauarda Sterna – nekoga ko i zarađuje daleko više novca od vas iako ste mu vi nadređeni. Tada morate da ostavite sopstveni ego po strani... Pošto neki vrhunski voditelji ne podnose kritiku najbolje, mogli biste da probate da izbegnete tradicionalan airchek i umesto toga razgovarate o generalnom konceptu. Navedite ih da urade ono što vi želite tako što ćete ih navesti da pomisle da je to u startu bila njihova ideja. Uronite u knjige o psihologiji, razvijte svoje sposobnosti komunikacije s ljudima i znajte kako voditelj funkcioniše. I uvek imajte na umu da bi aircheck sastanci trebalo da budu pozitivno iskustvo iz kojeg svi učite. Težite tome da budete sjajan lovac na talente i motivator tima, kao trener pobedničkog bejzbol tima, i možda ćete moći da igrate u prvoj radijskoj ligi.

 

Thomas Giger, Radio)))ILOVEIT.COM

http://www.radioiloveit.com/

zahvaljujući Powergold Music Sheduling