Nikolina Ljepava: Podaci o slušanosti radio stanica: Zašto su značajni i kako ih koristiti?

Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Pošalji prijatelju

18. 10. 2013

Nikolina Ljepava: Podaci o slušanosti radio stanica: Zašto su značajni i kako ih koristiti?

Podaci o slušanosti radio programa daju nam važne povratne informacije na osnovu kojih se dalje može donositi niz odluka vezanih za različite aspekte rada radio stanice – od programske šeme do podataka bitnih za oglašavanje. Radio kao medij za oglašavanje ima nekoliko prednosti u odnosu na druge medije: mogućnost za targetiranje specifičnih grupa slušalaca, mobilnost, mogućnost paralelnog slušanja programa uz obavljanje druge aktivnosti, kao i fokus na lokalna dešavanja kada su u pitanju lokalne i regionalne radio stanice. Zato je i redovno sprovođenje istraživanja slušanosti od značaja i za same stanice ali i za potencijalne oglašivače.

Tokom 2012 godine agencija Ninamedia obavila je sveobuhvatno istraživanje slušanosti radio stanica u Srbiji.  Istraživanje je obavljeno putem telefonskog anketiranja a u njemu  je učestvovalo ukupno 12500 ispitanika starih između 15 i 69 godina. Tokom dana najveća prosečna slušanost radio programa je izmedju 10 ujutro i 2 popodne, a kada je reč o reklamama preko polovine slušalaca se izjasnilo kako im reklame na radiju ne smetaju. Slušaoci iz Beograda i učenici i studenti najčešće će promeniti stanicu ukoliko čuju reklamni blok, dok su žene i stariji slušaoci skloniji da odslušaju reklame bez menjanja stanice.

Istraživanje je pokazalo da 88% slušalaca radio programe prati preko FM-a, dok se njih 12% izjasnilo da radio sluša putem Interneta. Slušanje radio programa putem Interneta je u kontinuiranom porastu svuda u svetu, a takav trend pokazuje se i u Srbiji.

Na osnovu podataka dobijenih iz ovog istraživanja agencija Ninamedia kreirala  je bazu slušanosti radio stanica u Srbiji koja je javno dostupna za pretraživanje na ovom linku. U bazi podataka nalaze se sve radio stanice u Srbiji a podaci se mogu pretraživati po više kriterijuma: radio stanicama, ciljnim grupama slušalaca, regionima kao i po vremenskim intervalima za svaku pojedinačnu stanicu.

Kako da pretražite bazu?

Da biste se ulogovali u bazu slušanosti potrebno je da odete na početnu stranicu baze na koju ćete doći klikom ovde.

Otvoriće se početna stranica baze kojoj da biste pristupili morate u prazna polja ukucati šifru (username) i lozinku (password) (slika 1.). I šifra i lozinka su iste pa ćete u oba polja uneti rabsrbija.

 

Klikom na dugme LOGIN, dobićete pristup bazi podataka.  Sa leve strane nalazi se uputstvo za pretraživanje baze dok se na najvećem delu ekrana nalaze parametri po kojima možete pretraživati unesene podatke – dates (datumi), stanice (stations filter), grupe slušalaca po demografiji (targets filter),  vremenski intervali (whole interval i opcije ispod toga) i regionalna rasprostranjenost (total Serbia) (slika 2)

Klikom na neki od parametara pretraživanja otvara se padajući meni u okviru koga možete izabrati odgovarajuću podmeni(slika 3,  pretraživanje po vremenskim intervalima)

Izborom podmenija otvara se poseban prozor u okviru koga birate odgovarajuće podatke koji su vam potrebni i strelicama ih prebacujete u susedni prozor (slika 4).

Kada ste izabrali sve opcije koje vas interesuju u okviru svakog menija, kliknite na Generate Report dugme u desnom donjem uglu i vaš izveštaj će biti urađen. Ponuđenu datoteku možete direktno pogledati u Excel formatu ili je snimiti na svoj računar (slika 5.).

Za šta se sve mogu koristiti ovi podaci?

Kako samim radio stanicama koje iz ovih istraživanja dobijaju povratne informacije o tome koliko su, kada i u kojim ciljnim grupama najslušaniji,  rejtinzi slušanosti  su od velikog značaja i za potencijalne oglašivače. Ovo je posebno slučaj sa lokalnim i regionalnim radio stanicama imajući u vidu da veliki broj lokalnih preduzetnika nema interesa da svoje proizvode i usluge reklamira na medijima sa nacionalnom frekvencijom na kojima su i troškovi reklamiranje veći. Lokalne radio staniceu proseku imaju veću slušanost od onih sa nacionalnom frekvencijom,  i predstavljaju bolji izbor za reklamiranje lokalnih usluga kada se pogledaju troškovi reklame i broj ljudi, potencijalnih klijenata i kupaca u tom gradu ili regionu, koji su reklamu čuli.

Praćenje rejtinga omogućava i poredjenje rada stanica i utvrđivanje pozicije stanice u odnosu na konkurenciju,  i na bazi toga pravljenje marketinških i promotivnih planova kao i osmišljavanje i prilagođavanje programske šeme.

Istraživanja slušanosti radio stanica potrebno je raditi u kontinuitetu budući da je radio stanicama bitno kako da raspolažu ažuriranim informacijama, tako i da upoređuju i trendove slušanosti tokom vremena.

 

mr Nikolina Ljepava, Direktor razvoja, Ninamedia